top of page

Zdravlje urinarnog trakta, prepoznavanje i liječenje infekcija



Patogeneza infekcija urinarnog trakta je uglavnom bakteriološka. Najčešći uropatogen je Escherichia coli, koja postaje toksična izlaskom iz gastrointestinalnog trakta gdje je fiziološki prisutna. Upala se može širiti od donjih dijelova trakta (pojava cistitisa, uretritisa) sve do bubrega (pijelonefritis), što predstavlja najteži oblik. Klinički se infekcije urinarnog trakta dijele na nekomplicirane i komplicirane.


Simptomi su: bolno i često mokrenje, bol u donjem dijelu trbuha, urin tamne boje i oštrog mirisa. Progresijom infekcije, moguća je i povišena tjelesna temperatura te pojava krvi u urinu.


Nekomplicirane infekcije, dijele se na razne oblike cistitisa i pijelonefritisa.


Terapijski pristup može biti baziran na lijekovima hemijskog porijekla - antibioticima i uroantisepticima te na lijekove herbalnog porijekla, čajeve biljaka Uvae ursi folium, Vaccinium macrocarpon, Juniperus communis, Vaccinium myrtillus, itd.


Terapija antibioticima je vrlo efikasna te u 85%-90% daje željene rezultate. Trajanje terapije je najčešće tri dana, ukoliko nisu prisutni drugi komorbiditeti.


Savjetuje se strogo pridržavanje zadane terapije prema preporuci ljekara.


Značajna u terapiji lakših urinarnih infekcija je D-manoza.

Korištenjem D-manoze izbjegava se upotreba antibiotika i nuspojava koje mogu prouzrokovati (oštećenje sluznice probavnog trakta, alergije, antibiotska rezistencija). D-manoza se koristi samostalno, u dozama od 1,5-3g dnevno. Sigurna je za pedijatrijsku populaciju, kao i trudnice.


Drugi vid terapije infekcija urinarnog trakta jest terapija bazirana na čajevima čiji su glavni sastojak droge uroantiseptičkog djelovanja. Najpoznatiji i vrlo djelotvorni su čajevi biljaka Arctostaphylos uva-ursi (uva, medvjetka) te Vaccinium macrocarpon (brusnica).


Čaj od lista biljke uve se koristi samostalno i u urološkim čajnim mješavinama. Pije se dva do tri puta dnevno, maksimalno sedam dana. Za efikasno djelovanje čaja potreban je alkalan urin, pa se preporučuje smanjenje konzumacije crvenog mesa, alkohola i sl. Primjena čaja od uve se ne savjetuje dojiljama, djeci te trudnicama.


Efikasna je i terapija čajem sušenog ploda američke brusnice. Sušeni plod američke brusnice bogat je antioksidansima, te diuretskog svojstva, dostupna je i u obliku standardiziranih tekućih ekstrakata. Čaj se pije do tri puta dnevno, ne više od 14 dana. Sigurna za primjenu kod djece iznad 12 godina, i trudnica nakon prvog trimestra. Za razliku od uve, (čiji aktivni komponent hidrokinon zahtijeva alkalnost) aktivnim komponentama brusnice (proantocijanidini) je potreban acidan urin za farmakološko djelovanje.


Prednost farmakološke terapije infekcija urinarnog trakta jest mogućnost kombiniranja antibiotika i biljnih pripravaka čije sinergističko djelovanje osigurava bolji uspjeh terapije.


Prevencija upala predstavlja ujedno i nefarmakološke mjere kojih se poželjno pridržavati.

9 views0 comments

Comments


bottom of page